Nízkokalorický, no úžasne lahodný. Skús obrátený banánový koláč

Nízkokalorický, no úžasne lahodný. Skús obrátený banánový koláč

Simona Malková30.04.2022

Vrstva skaramelizovaných banánov, chrumkavé mandle a tak akurát sladké cesto... a to všetko za 133 kcal/kúsok. Obrátené koláče sú veľmi jednoduché, no zároveň veľmi efektné. Na karamel postačí len troška cukru a žiadna práca navyše. Dajte si však pozor na výber formy, mala by dobre tesniť, inak karamel môže vytiecť von. Odporúčame preto položiť formu na plech - v prípade vytečenia karamelu počas pečenia postačí umyť plech a nie celú rúru :)

INGREDIENCIE

Na banánovú vrstvu:

2-3 banány (250-300 g)

30 g trstinového cukru

15 g masla

Na cesto:

100 g hladkej špaldovej múky

50 g trstinového cukru

3 vajíčka

10 ml repkového oleja

30 ml mlieka

1 ČL kypriaceho prášku

Na dozdobenie:

plátky mandlí

undefined

POSTUP

Dno tortovej formy (priemer 20 cm) dôkladne vytrieme maslom izbovej teploty. Na vrstvu masla ďalej nasypeme trstinový cukrom a naň uložíme pozdĺžne prerezané banány (plochou stranou nadol). Následne sa pustíme do prípravy cesta. Vajíčka s cukrom vymiešame do bledej peny (trvá to 3-4 minútky). Do peny ďalej prilejeme olej, mlieko a prisypeme preosiatu múku a kypriaci prášok. Cesto jemne premiešame a nalejeme ho na banánovú vrstvu. Tortovú formu pre istotu položíme na plech a vložíme ju do rúry predohriatej na 180°C. Koláč pečieme približne 25 minút do zlatista (drevená špajdľa by mala vyjsť z cesta suchá). Ešte horúci koláč opatrne preklopíme na tanier (pred preklopením ho po krajoch jemne orežeme nožom, aby nebol prilepený k forme). Pred krájaním ho necháme úplne vychladnúť.

undefinedundefinedundefinedundefined

NUTRIČNÉ INFORMÁCIE

na 1 kúsok, koláč rozkrájame na 10 kúskov

Kalórie: 133

Bielkoviny: 3 g

Sacharidy: 22 g

Tuky: 4 g

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simona Malková

Simona Malková

Som vyznávačka zdravého životného štýlu a keďže sa nedokážem vzdať sladkého, rozhodla sa pretvoriť klasické kalorické koláčiky na nutrične hodnotné, no stále chutné maškrty.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk