Ako ovplyvňuje jedenie sladkých dobrôt náš systém odmien v mozgu a čo si z toho vziať pri tvorbe jedálnička

Ako ovplyvňuje jedenie sladkých dobrôt náš systém odmien v mozgu a čo si z toho vziať pri tvorbe jedálnička

Simon Kopunec05.06.2023

Jedenie reguluje pomerne zložitá sieť vzájomne prepojených obvodov v našom mozgu. Po prvé, existuje okruh hladu, ktorý je primárne riadený neurónmi v arkuátnom jadre hypotalamu (v mozgu) a rôznymi periférnymi hormónmi a peptidmi produkovanými telom. Existuje aj okruh sýtosti, ktorý je primárne riadený periférnymi hormónmi, peptidmi a signálmi z orgánov tráviaceho traktu, ktoré prenášajú informácie do zadného mozgu a hypotalamu.

Tieto dva okruhy spoločne zohrávajú veľkú úlohu pri regulácii toho, kedy začneme jesť, koľko toho zjeme a kedy prestaneme jesť. Existuje však tretí okruh, ktorý ich môže prekonať: okruh spotreby.

Viac, ako len reakcia na fyziologický hlad...

Je samozrejmé, že konzumácia potravín je viac ako len reakcia na fyziologický hlad. Často vyhľadávame jedlo v čase stresu alebo smútku, alebo aby sme si pripomenuli sviatok či zvláštnu príležitosť. V pozadí týchto prípadov jedenia, ktoré nesúvisia s fyziologickým hladom, sa nachádza dôležité (a úplne jasné) zistenie: jedlo, ktoré nám chutí, nám prináša dobrý pocit.

Keď konzumujeme chutné jedlo, pozorujeme zvýšenú aktivitu vo viacerých oblastiach mozgu. Patria medzi ne dorzálne striatum, insula, nucleus accumbens, amygdala, substantia nigra, ventrálna tegmentálna oblasť a laterálny hypotalamus. Aktívne oblasti v tomto mozgovom okruhu zohrávajú spoločne kľúčovú úlohu pri prepojení príjemnej reakcie na chutné jedlo s túžbou konzumovať viac jedla.

Doba sa mení, prístup k potravinám takisto a jedným z dôsledkov tejto zmeny v našom stravovacom prostredí je, že reakcia odmeny na konzumáciu chutného (alebo hyperpalatabilného - teda mega dobrého) jedla bežne prevažuje nad regulačnými signálmi centier hladu a sýtosti. Kedysi sa možno konzumácia potravín začínala a ukončovala výlučne ako reakcia na signály hladu a sýtosti, ale tieto časy už dávno pominuli. Pôžitok z jedla, ktorý konzumujeme, má teraz pri zostavovaní jedál vysokú prioritu, a v dôsledku toho sa stal kľúčovým faktorom určujúcim príjem energie.

undefined

Aktuálny výskum

Ako sa ukazuje, zdá sa, že mozog sa časom prispôsobuje chutnosti stravy. V aktuálnom výskume náhodne zaradili účastníkov štúdie do jednej z dvoch intervencií:

A) Konzumovali dvakrát denne počas ôsmich týždňov občerstvenie s vysokým obsahom tuku a cukru.

B) Konzumovali dvakrát denne počas ôsmich týždňov občerstvenie s nízkym obsahom tuku a cukru.

Tieto "občerstvenia" mali podobu ochuteného jogurtu; jogurtové občerstvenia každej skupiny mali podobnú štruktúru a obsah kalórií, ale líšili sa obsahom makroživín. Môžeme predpokladať, že občerstvenie s vysokým obsahom tuku a cukru bolo o niečo chutnejšie ako alternatíva s nízkym obsahom tuku a cukru. Štúdie sa celkovo zúčastnilo 49 účastníkov s “normálnou” hodnotou BMI.

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk