SALVIA HISPANICA je púštna rastlina, z ktorej pochádzajú chia semená, ktoré svojím obsahom živín pomáhajú športovcom, mladšej aj staršej generácii a taktiež vegetariánom či vegánom dopĺňať telu potrebné nutrienty. Môžu sa jesť za surova, ale tiež sa používajú pri príprave rôznych druhov jedál. Ako múka sa nachádzajú v pečive alebo dezertoch, no tiež sa pridávajú do smoothies, kaší a šalátov. Bežne sa konzumujú pridaním do pohára vody, kde chytia jemnú gélovitú štruktúru.
Chia semená nie sú nejakou super novinkou, na trhu sú už celkom dlhú dobu a myslím, že väčšina ľudí už o nich minimálne čo-to počula. Avšak, kvôli čomu sa tak rozmohli?! Nastal celkom výrazný „boom“ zdravého životného štýlu pred pár rokmi a ľudia sa začali zaujímať o niečo viac, čo potraviny obsahujú, čo telo potrebuje a o aké živiny sa „oberáme“ pri stravovacích návykoch, ktoré sme pochytili v súčasnej konzumnej spoločnosti.
Neobsahujú lepok, a to je dôležité najmä pre celiatikov. Sú nízkokalorické a zároveň obsahujú oleje, vďaka ktorým sú také cenené. Oleje obsiahnuté v chia semenách sú svojím nutričným zložením porovnateľné s obsahom olejov u rýb či iných rastlinných olejov. Samozrejme nielen oleje sú cennou zložkou tejto potraviny. Bohatý zdroj vlákniny, Omega 3 a 6 mastných kyselín, ďalších esenciálnych mastných kyselín, bielkovín, antioxidantov či minerálov – napr. železo, vápnik, horčík.
Tieto zložky teda spôsobujú, že chia semená sú výrazne nápomocné pri diabete, pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pomáhajú tiež znižovať hladinu cholesterolu či triglyceridov v krvi a taktiež pomáhajú pri problémoch s krvným tlakom. Čo sa týka porovnania živín, chia semená obsahujú výrazne viac draslíka, než je v banáne. Taktiež obsah železa je porovnateľne vyšší než sa nachádza v špenáte. Nezabúdajte ale na fakt, že tieto semená sú len doplnkom výživy, a preto je potrebné brať na to ohľad.
Pri pestovaní sú mimoriadne dôležité podmienky v ktorých rastie. Vplýva to na obsah látok v semenách – napr. obsah bielkovín sa zvykne znižovať, ak sa teplota zvyšuje, a naopak čím je teplota vyššia, tým sú vyššie aj hodnoty nasýtených mastných kyselín. Pochopiteľne nerozprávame tu o nejakých gigantických rozdieloch v hodnotách, avšak isté rozdiely tu sú. Chia semená nemajú nejakú výraznú chuť, nie sú slané, sladké, ani horké. To ich stavia do veľmi dobrého svetla najmä pre tých, ktorí majú so špecifickými chuťami istých „zdravých“ potravín ťažkosti.
Takže okrem toho, že ste započuli, že chia semená sú skvelým doplnkom výživy či nutričná pomôcka do jedál, teraz už viete aj dôvod, prečo je tomu tak. Chia majú naozaj bohatý obsah živín, a preto jednoznačne patria do „pestro-skladanej“ stravy každého aktívneho človeka, ale tiež pre všetkých ostatných, ktorí potrebujú dostať do seba prirodzenou cestou dôležité esenciálne mastné kyseliny, vitamíny či minerály. Takže ak si plánuješ obohatiť tvoje obľúbené ovsené vločky alebo smoothie chia semienkami, 1 PL (10g) obsahuje približne:
Kalórie: 49 kcal
Bielkoviny: 2 g Sacharidy: 4 g (z toho vláknina 3,5 g) Tuky: 3g