Než sa pustíme do tejto témy, spomeniem štúdiu, kde skúmali vplyv kalorického deficitu na veľkosť prírastku svalovej hmoty a prírastku sily. Zistili, že energetický deficit výrazne zhoršil prírastky svalovej hmoty (v porovnaní so štúdiami s neutrálnou alebo pozitívnou energetickou bilanciou) a priemerná zmena svalovej hmoty bola v prípade štúdií so silovým tréningom s energetickým deficitom v skutočnosti negatívna (úbytok svalovej hmoty).
Ďalej, keď skúmali jednotlivé štúdie, približne 75 % štúdií s energetickým deficitom zaznamenalo úbytok svalovej hmoty, zatiaľ čo prakticky všetky ostatné štúdie (s neutrálnou alebo pozitívnou energetickou bilanciou) zaznamenali prírastok svalovej hmoty. V skratke, taká logická vec. Väčšie deficity obmedzujú prírastok svalovej hmoty vo väčšej miere ako menšie deficity, čo je presne to, čo by si čakal pri energeticky náročnom procese, akým je svalová hypertrofia.
Takže áno, keď chceš, aby ti rástli svaly, energetický nadbytok je vítaný. Niežeby sa nedali v určitých scenároch budovať svaly aj v kalorickom deficite (viď náš diel článku Fitness Cintorín), ale nie je to jednoducho efektívna cesta. Respektíve, keď by si mohol ísť po diaľnici trabantom alebo Mercedesom GLS, prečo si vyberať trabant, že?
To nám ale stále nehovorí, aký ten kalorický nadbytok treba. Niekto volí cestu "eat big, get big", niekto na to ide striedmejšie. Odporúčam si prečítať aj tento môj článok:
📖 Množstvo kalórií pri naberaní hmotnosti. Čím viac jedla, tým viac svalov?
Poďme sa teda vrhnúť na nové dáta a nový článoček.