Lávový koláčik pre všetkých, ktorí milujú. Napríklad partnera alebo čokoládu (Videorecept)

Lávový koláčik pre všetkých, ktorí milujú. Napríklad partnera alebo čokoládu (Videorecept)

Simona Malková14.02.2021

K sviatku zamilovaných sme si pre vás pripravili výborné čokoládové lávové koláčiky. Tie klasické sa nezaobídu bez masla a množstva čokolády, takže my sme ich trošku poupravili na menej kalorickú, no stále veľmi chutnú verziu. Budete potrebovať len bežné ingrediencie, ktoré máte doma pravdepodobne aj teraz. Sladkosť koláčikov sa odvíja najmä od použitej čokolády, takže ak použijete sladšiu čokoládu na varenie, dodatočný cukor môžete aj vynechať. Ak sa však rozhodnete vynechať proteín, naopak pridajte cukru trošku viac.

VIDEO RECEPT

video: Marcel Dorušinec (@mersl_d)

INGREDIENCIE

50 g horkej čokolády
2 vajíčka
50 ml mlieka
50 g hladkej špaldovej múky
5 g kakaa
1 odmerka vanilkového/čokoládového proteínu (25 g)
20 g trstinového cukru
maslo na vymastenie formičiek

POSTUP

Čokoládu zalejeme horúcim mliekom, necháme ju minútku-dve postáť a následne ju vymiešame dohladka. V ďalšej miske vyšľaháme mixérom vajíčka s cukrom do hustejšej peny, trvá to približne 4 minúty. Do väčšej misy preosejeme cez sitko múku, kakao a proteín. Preosiatie je veľmi dôležité, inak budete mať v ceste hrudky. K preosiatym ingredienciám prilejeme čokoládu, vajíčkovú penu a jemne premiešavame, až kým nám nevznikne hladké a polotekuté cesto.

Keramické formičky, prípadne formičky na muffiny dôkladne vymastíme maslom a vlejeme do nich cesto. Ak používame silikónové formičky, tak vymastenie nie je potrebné. Lávové koláčiky pečieme pri teplote 180°C približne 15 minút. Treba ich však pozorne sledovať, dĺžka pečenia závisí od rúry, no aj od veľkosti formičiek. Na povrchu by mali byť koláčiky pevné a prípadne jemne popukané. Koláčiky vyklopíme z formičiek ešte teplé, pomôžeme si príborovým nožom. Ak koláčiky nejdú vyklopiť ani po orezaní nožíkom, je možné, že sú ešte nedostatočne upečené a vrátime ich ešte na pár minút do rúry. Hneď po úspešnom vyklopení z formičiek ich podávame s ľubovoľným ovocím, posypané práškovým cukrom a prípadne aj šľahačkou či vanilkovou zmrzlinou.

NUTRIČNÉ INFORMÁCIE

na 1 koláčik, z celkového množstva nám vyjdú 2 väčšie
Kalórie: 317
Bielkoviny: 15 g
Sacharidy: 45 g
Tuky: 8 g

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simona Malková

Simona Malková

Som vyznávačka zdravého životného štýlu a keďže sa nedokážem vzdať sladkého, rozhodla sa pretvoriť klasické kalorické koláčiky na nutrične hodnotné, no stále chutné maškrty.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk