Má fajčenie cigariet výrazný vplyv na rast svalov?

Má fajčenie cigariet výrazný vplyv na rast svalov?

Simon Kopunec22.04.2019

Dnes sa zameriame na výskum, ktorý nepoteší fajčiarov. V ňom sa porovnávala syntéza svalových bielkovín (proces spojený s rastom svalov) u tuhých dlhoročných fajčiarov (20 cigariet denne aspoň 20 rokov v rade) verzus nefajčiarov. Nebudeme ťa napínať, syntéza svalových bielkovín bola u fajčiarov o solídnych 37 % nižšia! Okrem toho sa preukázalo zvýšené množstvo génov súvisiacich so svalovým rozpadom. Ak ťa zaujímajú presné procesy, prečo sa to deje, asi ťa nepotešíme. Teória je, že chronické fajčenie znižuje prietok krvi kostrového svalstva, a tak sa živiny nedodávajú do svalov až tak účinne. Navyše, výskum poukazuje aj na to, že fajčenie má potenciál podporiť sarkopéniu, čo je strata svalovej hmoty počas starnutia.

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk