Radikálny #raw #vegan stravovací štýl influencerky ju stál život. Ďalšia ukážka, prečo neholdovať extrémom

Radikálny #raw #vegan stravovací štýl influencerky ju stál život. Ďalšia ukážka, prečo neholdovať extrémom

Simon Kopunec09.08.2023

Zhanna Samsonova bola 39-ročná influencerka, ktorá sa pýšila svojím radikálnym stravovacím režimom. Roky sa stravovala #raw #vegan, pričom jedla iba ovocie, slnečnicové klíčky, ovocné smoothies a šťavy. Každý rozumný človek asi vie, že toto má ďaleko od “zdravého stravovania”. Síce je tento pojem - zdravá strava - ťažšie definovateľný, máme o tom samostatný článok, kde ti priblížime, čo je to zdravé stravovanie.

undefined

Na instagrame má necelých 40 000 followerov a nejeden z nich jej už dávno písal, že to, čo praktizuje, má ďaleko od zdravého stravovania, resp. od rozumného vegánskeho jedálničku. Zhanna však tvrdila, že vďaka jej stravovaniu sa cíti dokonale zdravá a nikdy nemala chrípku. Neraz followerom podsúvala, aký skvelý je obed v podobe rajčín, avokáda a avokádového džúsu.

(Nie, to nie je obed, prosím vás..)

Zhanna k tomu všetkému pridávala obdobia, kedy odmietala jesť a piť čokoľvek, a nazývala to “dry fasting”. Jej mamina pripisuje dcérinu smrť "infekcii podobnej cholere". Oficiálna príčina smrti Zhanny zatiaľ nebola zverejnená. Influencerka bola na turné po juhovýchodnej Ázii, keď 21. júla zomrela v Malajzii, uviedli miestne médiá.

Aj mamina Zhanny sa podľa svojich slov roky márne snažila presvedčiť dcéru, aby sa vzdala extrémnej stravy a osvojila si vyváženejšie stravovacie návyky. V posledných mesiacoch pred smrťou Zhannu jej priatelia prosili, aby jedla zdravšie, ale ona odmietala zmeniť svoj životný štýl, resp. stravovacie návyky.

undefined

Keď ju pred niekoľkými mesiacmi videla kamarátka, povedala, že Zhanna vyzerala fakt vyčerpano s opuchnutými nohami a odporúčala jej navštíviť lekára. Zhanna to však ignorovala. Ďalší jej kamarát hovoril, že dlhé obdobie jedla len jackfruit a durian. „Nemusíš byť lekár, aby si pochopili, kam to povedie.”

Napriek možným negatívam Samsonovej stravy, mnohí jej oddaní followeri odmietali veriť, že stravovanie, ktorému holdovala, ju priviedlo k smrti, a namiesto toho tvrdili, že ju zabili chemikálie v ovocí, ktoré jedla.

Nezabudni si prečítať aj náš článok: 4 dôvody, prečo sa vo výžive vyhýbať extrémom (bez ohľadu na to, či fungujú).

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk