Muscle Beach: Cvičenie pod holým nebom v slnečnej Kalifornii

Muscle Beach: Cvičenie pod holým nebom v slnečnej Kalifornii

Simon Kopunec13.01.2018

Keď sa povie Venice Beach, každý si predstaví leto, pláž a slnečnú Kaliforniu. Tam, konkrétne v mestskej časti Los Angeles, nazývanej Venice, sa nachádza legendárna Muscle Beach. Posilňovňa pod rozpálenými slnečnými lúčami, ktorá víta akéhokoľvek nadšenca pre cvičenie.

Čo si možno nevedel je, že názov Muscle Beach Venice sa odlišuje od jej predchodzu, autentickej Muscle Beach, umiestnenej len asi 3-4km ďalej, v Santa Monike. Vtedy sa písal rok 1934, a tam to celé začalo. Južne od móla Santa Monica Pier sa priviezli prvé náčinia, pomôcky a zrodil sa malý-veľký raj pre všetkých akrobatov a gymnastov. Nešlo len o veľké svaly, ale predovšetkým o príjemnú atmosféru, fitness a relax. S pôvodnou Muscle Beach sú spájané mená ako Bert Goodrich (prvý Mr. America), kulturista Harold Zinken (zároveň zakladateľ Universal Gym vybavenia) či Joe Gold, ktorý založil slávnu posilku Gold's Gym a World Gym.

Muscle Beach v Santa Monike

O niečo neskôr, v roku 1952, prišiel na scénu The Venice Beach 'Weight Pen', ktorej názov sa neskôr ustálil na podobe Muscle Beach Venice, ktorú poznáme dodnes. Weight Pen bola spájaná s takými velikánmi ako Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Dave Draper či Larry Scott. Išlo o miesto, na ktorom sa nachádzala základná výbava, činky a pár strojov, vybudované len pár kilometrov od originálnej Muscle Beach. Muscle Beach v Santa Monike bola uzavretá v roku 1959, kvôli problémom pri jej udržiavaní a dohľade. Ale to, na čom vznikli základy, len tak nezmizlo. Stále sa tu nachádza obrovská gymnastická plocha, kruhy, tyče a ďalšie veci určené na tréning. Na svoje si prídu aj tí, ktorí o cvičenie nemajú až taký záujem, ale radšej relaxujú na obrovskej ploche s krásnym, upravovaným trávnikom.

Arnie a Franco

Vráťme sa ale ešte späť do roku, kedy bola Muscle Beach uzavretá. Aj keď sa uvádza ako hlavná príčina problém s dohľadom a udržiavaním, teórií je viac.

Krásne počasie, vynikajúce miesto pre relax, pozorovanie polonahých vyšportovaných tiel, stretávanie odborníkov na kulturistiku, množstvo ľudí, ktorí hľadali nové tváre do filmov, hollywoodske hviezdy a omnoho viac. To všetko boli dôvody, prečo Muscle Beach v Santa Monike obľubovali mnohí ľudia. Všetko pekné sa raz končí a odzvonilo aj Muscle Beach. Tak, ako takmer každá vec má svojich fanúšikov, našli sa aj tí, ktorí koncept Muscle Beach nechápali a kritizovali. Vyšportované telá, chlapi vyzlečení do pol pása boli jednoducho proti etickým a morálnym zásadám niektorých jedincov a vypuklo to až do toho bodu, kedy sa šuškalo o uzatvorení tohto športovo-oddychového komplexu. Jedného pekného dňa sa objavila správa, že skupinka kulturistov je obvinená zo znásilnenia niekoľkých neplnoletých dievčat. To bola voda na mlyn pre všetkých moralistov, a tak bolo do piecky hodené to posledné polienko, ktoré vyvolalo požiar. Vyššie postavené orgány dali Muscle Beach zavrieť. Do dnešného dňa sú však nejasnosti ohľadne uzatvorenia Muscle Beach. Zatiaľ čo jedny hovoria, že tento, pre mnohých hlúpy krok, bol výsledkom spomínaného znásilnenia (ktoré mimochodom nebolo nikdy dokázané), ďalší spomínajú bezpečnosť, keďže niektorých akcií sa zúčastňovalo tisícky ľudí.

Nech už to bolo akokoľvek, Muscle Beach má za sebou veľkú históriu spätú s mnohými dôležitými ľudmi v oblasti kulturistiky a niekoľkými žijúcimi legendami. Ak niekedy budeš vo Venice, mrkni aj na Muscle Beach a ak si budeš chcieť zamakať, nie je problém. Stačí ti $10 a máš celodenný prístup.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk