Aké je ideálne množstvo sacharidov za deň pre cvičencov a (ne)správny pohľad na glykogén

Aké je ideálne množstvo sacharidov za deň pre cvičencov a (ne)správny pohľad na glykogén

Simon Kopunec18.09.2023

Na úvod si spravím promo na starší článok s názvom “Sú predtréningové jedlá len otázkou psychiky a rovnaký výkon podáme aj bez nich?” Pretože to je fakt zaujímavý výskum, ktorý je úzko spätý aj s dnešnou témou. Check it out!

Stále pomerne nová štúdia (1) objasňuje, ako môže vyčerpanie jednotlivých zásob glykogénu ovplyvniť výkonnosť, čo má vplyv na odporúčania týkajúce sa sacharidov pre športovcov.

Problém s glykogénovou analógiou

O glykogéne sa hovorí formou analógie ako o nádrži v aute. Neočakávaš, že auto bude fungovať inak, ak je nádrž plná na 75 % či 30 %. Proste funguje, pokiaľ máš benzín. Keď ho mať nebudeš, konečná.

Aká je teda pravdepodobnosť, že tvoj silový tréning úplne vyčerpá svalový glykogén? Veľmi nízka. Štúdie veľakrát zistili, že zásoby glykogénu sa pri typickom silovom tréningu vyčerpajú len o 24-40 %. Toto v kombinácii s analógiou auta a benzínu/nádrže podporilo všeobecný pohľad, že ukladanie glykogénu (a tým aj príjem sacharidov) je pre typického cvičenca do istej miery irelevantné.

Problém je, že tá analógia nie je v praxi funkčná. Glykogén je vo svaloch uložený v troch miestach.

1️⃣ Intramyofibrilárny glykogén (nachádza sa vo vnútri myofibríl)

2️⃣ Intermyofibrilárny glykogén (nachádza sa medzi myofibrilami)

3️⃣ Subsarkolémový glykogén (nachádza sa tesne pod sarkolémou).

Tieto zásobné priestory sú oddelené, funkčne odlišné a vyčerpávajú sa rôznou rýchlosťou. Zatiaľ čo pri štandardnom silovom tréningu sa môže glykogén zo svalu vyčerpať len približne o 24 - 40 %, intramyofibrilárne zásobné sklady sa vyčerpajú najrýchlejšie. Je pozoruhodné, že toto glykogénové zásobné depo je najpriamejšie spojené s rozvojom svalovej únavy prostredníctvom poruchy uvoľňovania vápnika zo sarkoplazmatických retikúl. Okrem toho sa jednotlivé svalové vlákna vyčerpávajú rôznou rýchlosťou a svalová funkcia je narušená dlho predtým, ako svalové vlákno dosiahne úplné vyčerpanie intramyofibrilárneho glykogénu.

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk