Stres. To, čo je u niekoho na dennej báze vo vyššej alebo nižšej miere. V staršom článku sme sa viac zaoberali tréningovým stresom, dnes sa ale pozrieme, ako stres vo všeobecnosti pôsobí na náš mozog a naše telo. Nasledujúce infošky budú primárne z veľkého review, ktorý riešil vplyv stresu na naše telo.
Stres & mozog 🧠
Časť mozgu nazývaná hipokampus pomáha premieňať krátkodobé spomienky na dlhodobé. Keď Alzheimerova choroba alebo iné ochorenie poškodí túto malú oblasť mozgu v tvare morského koníka, ľudia majú problémy s vytváraním nových spomienok. Dokážu si spomenúť na udalosti z detstva, ale nie na to, čo ste im povedali pred desiatimi minútami.
Podľa tohto review je hipokampus obzvlášť citlivý na stresový hormón kortizol. Keď sa ho na receptory hipokampu priveľmi dlho viaže, tvorba nových mozgových buniek sa spomaľuje a existujúce mozgové bunky odumierajú. Nakoniec sa hipokampus zmenší.
Stres & pamäť či kognitívne funkcie 🤔
Spomeň si na obzvlášť stresujúcu udalosť vo tvojom živote, napríklad na autonehodu. Je pravdepodobné, že si z toho dňa pamätáš veľa detailov. Teraz si uvedom, kedy si sa cítil v takom strese (možno počas prezentácie), že sa tvoja myseľ sa zmenila na kašu a zabudol si aj to, čo si nevedel.
V čom je rozdiel? Podľa výskumníkov to závisí od závažnosti, trvania a načasovania stresora. Zaujímavé je, že každý z nás môže mať jedinečný prah stresu. Inými slovami, to, čo u jedného človeka spôsobuje prázdnu myseľ, môže u niekoho iného rozsvietiť kognitívny výkon mozgu.
Stres & chudnutie 🔥
Keď výskumníci dali štrnástim mužom (s normálnou hmotnosťou) možnosť jesť z bufetu koľko im hrdlo ráči, tak zistili, že je možné pozorovať značné rozdiely. Až 80 % účastníkov zjedlo výrazne viac v strese ako v pokoji (2038 vs. 1690 Kcal). Zvýšil sa nielen kalorický príjem o 41 %, ale aj kortizol. Príjem kalórií bol zvýšený predovšetkým v podobe tukov (+ 25 %). Treba povedať, že existuje aj oveľa menšia skupina ľudí, ktorá v stresových podmienkach konzumuje menej kalórií, čo sa potvrdilo aj v tejto štúdií (20 % resp. 3 účastníci). V ich prípade išlo o zníženie príjmu predovšetkým sacharidov a bielkovín. Teda išlo o presný opak tých, ktorí pri strese jedia najmä viac tukov.
Predchádzajúce štúdie ukazujú, že ľudia v strese konzumujú podstatne viac kalórií vo forme sladkých jedál než tých slaných. Podľa istých observačných zistení má stres potenciál zmeniť aj náš výber potravín (vyššie množstvá sacharidov a tukov). Tiež ukázali to, že ľudia zväčša zamenia nízkotučné jedlá za vysokotučné. Navyše, väčší podiel kalórií pochádza z vysoko palatabilných jedál (tj. chutných, kaloricky nabitých, nie moc výživných potravín, obsahujúcich vysoké množstvá cukru, iných sacharidov a/alebo tukov).
Môžeme skonštatovať, že stres môže zvýšiť u väčšiny ľudí príjem kalórií. Treba si však položiť otázku, či je momentálne v mojom rebríčku priorít podstatné, či mám o dve-tri kilá viac alebo sú to iné (existenčné) veci. Ak je predsa len dôležité (pre moju hlavu) nepribrať a udržať si hmotnosť, tak buď fyzicky aktívny, rob niečo produktívne (práca, vzdelávanie z Fitclan Premium obsahu) a nejedz bezhlavo za počítačom Netflixom.
Stres & imunita 🤒
Nebudem sa extra rozpisovať o imunite. Máme k nej niekoľko super článkov, napríklad:
📖 Akým spôsobom a ako veľmi ovplyvňuje fyzická aktivita našu imunitu?
📖 Necvičiť počas choroby alebo to vypotiť vo fitku?
📖 Zlepšenie imunitného systému. Je to vôbec možné?
📖 Suplementácia pri chrípke a prechladnutí. Evidence-based doplnky, ktoré majú potenciál pomôcť
Anyways, stres mení hladinu veľkého množstva hormónov. Napríklad rastový hormón - potrebný na tvorbu imunitných buniek - klesá, keď sme vystavení extrémnemu stresu. Ak stresová reakcia trvá príliš dlho, tak tvoj imunitný systém sa stáva menej schopným bojovať proti infekciám. Potlačená imunita môže viesť aj k rastu a šíreniu rakovinových buniek.
Stres & srdiečko či cievy ❤️
Počas stresu sa zvyšuje tepová frekvencia, niektoré tepny sa rozširujú (vo svaloch), iné sa sťahujú (obličky, slezina) a zvyšuje sa zrážanlivosť krvi. Z krátkodobého hľadiska je to všetko užitočné. Ak ti ide o život, posledná vec, ktorú potrebuješ, sú hyperaktívne obličky alebo rana, ktorá nechce prestať krvácať. Keď sa však táto reakcia stane chronickou, zhorší sa zdravie srdca. Zvyšuje sa krvný tlak a cholesterol, tepny tuhnú, môžu sa tvoriť nebezpečné krvné zrazeniny a srdce dostáva menej krvi bohatej na kyslík.
Stres a trávenie 🍲
Stres potláča trávenie a presúva prietok krvi z tráviaceho traktu do svalov. Podobne ako v prípade zdravia srdca môže byť táto stresová reakcia krátkodobo životne dôležitá. Z dlhodobého hľadiska však môže viesť k črevným zápalom, ktoré vyvolávajú vzplanutie Crohnovej choroby a iných ochorení tráviaceho traktu. Vyprázdňovanie žalúdka sa spomaľuje, zatiaľ čo črevné kontrakcie sa zrýchľujú. Ak sa ti niekedy stalo, že si sa pred dôležitou skúškou pokakal, nie si divný. Môžeš za to viniť zrýchlené črevné kontrakcie.