Ktorú konkrétnu kĺbovú výživu si kúpiť? Porovnali sme tie najlepšie na trhu

Ktorú konkrétnu kĺbovú výživu si kúpiť? Porovnali sme tie najlepšie na trhu

Simon Kopunec04.02.2021

Nie je to platená reklama. To len tak zhurta na úvod. Aj keby bola, za názormi v tomto článku si stojím(e), takže ti to môže byť v zásade jedno. Avšak, za tento príspevok máme presne 0 eur. Náš veľký článok o kĺbových výživách nájdeš tu, ale aj napriek tomu sa nám množia správy, či predsa len nemáme tip na niečo konkrétnejšie. Poďme sa teda pozrieť, ktoré kĺbovky na česko-slovenskom trhu stoja za to. Ak nájdeš ešte niečo lepšie, daj vedieť.

Najdôležitejšie budú asi množstvá najúčinnejších látok, a to je MSM (3000 mg denne), glukosamín sulfát (3000 mg) a chondroitín sulfát (1200 mg denne). Ide o množstvá, ktoré sú podporené vedou, aby mali významný účinok pre telo. V podstate ti stačí poprezerať si produkty a objektívne si ich zanalyzovať na základe zloženia, ale keďže ťa ako Fitclan fanúšika ľúbime, spravíme rozbor za teba. Dávky a prepočty budeme riešiť na základe týchto množstiev. Treba však dodať, že z hľadiska prevencie bude stačiť pravdepodobne aj nižšia dávka látok, ale držme sa vedy a uvedených miligramov.

#1 Czech Virus Joint Max

Jedna z prvých kĺboviek, ktorá bola aj skvelá zložením, aj za dobrú, aj s prekvapivo výbornou chuťou (príchuť tropical). Dávka je 11.5 g. Balenie je 460 g. V jednej dávke máme: MSM (2000 mg), glukosamín sulfát (1600 mg), chondroitín sulfát (1000 mg). Okrem toho hovädzie kolagénové peptidy (4 g), vitamín C či kurkumu. Fajn bonus. Denne by sme teda potrebovali aspoň 1,5 dávky. To nám vyjde na 27 dní a zaplatíme 27 €.

#2 MedPharma Kĺby

Pre zmenu tabletky. Dávka je jedna tabletka. Balenie má 67 tabliet. V jednej dávke máme: MSM (300 mg), glukosamín sulfát (500 mg), chondroitín sulfát (400 mg). Ako bonus vitamínc C, kurkuma a 300 mg boswellia serrata. Potrebovali by sme teda... VEĽA tabliet. Ja ti však na záver prezradím, prečo som sem túto kĺbovku zaradil. Cena za balenie je 10 €.

#3 Kulturistika 100% Joint Protect

Nemal som, vyskočila mi reklama a tento produkt ma vlastne dokopal k článku. Dávka je 5 g, balenie má 700 g. V jednej dávke máme MSM (2150 mg), glukosamín sulfát (1750 mg), chondroitín sulfát (700 mg). Potrebovali by sme teda aspoň 1.5 dávky. Balenie nám tak vyjde na 93 dní. Zaplatíme 35 €. Hm, toto znie až moc dobre, ale... verme, že to obsahuje to, čo to obsahovať má. Ako sa im však podarilo narvať takéto množstvá a dať takúto cenu, sa ma nepýtajte, nepodnikám vo výrobe suplementov. Na nejaký nezávislý test by som sa určite rád pozrel, ale to zo mňa hovorí iba také zdravé kritické myslenie.

#4 Alavis Maxima Triple Blend Extra silný

Kedysi fičala kĺbovka pre kone, práve od Alavisu. Ale keďže boli rôzne dohady o regulácii, o nečistotách či využiteľnosti, Alavis spravil verziu pre ľudí, navyše ochutenú. Mal som aj tú pôvodnú, no mám aktuálne túto (viď obrázok). Pôvodná bola niečo ako blato s ponožkami. A ešte fermentované a veľmi zle rozpustné. Táto nová verzia so stéviou sa rozpúšťa dobre a chutí ako... nuž... horká voda. Ale nie je to nič hrozné a keď pridáš ochutené BCAA-čka (konečne budú mať nejaké využitie) či ovocné flavdrops, nepocítiš ani tú horkosť. Dávka je 4.5 g. Balenie má 700 g. V jednej dávke máme MSM (1958 mg), glukosamín sulfát (1565 mg), chondroitín sulfát (652 mg). Plus maličká dávka kolegánu a céčka. Potrebovali by sme teda 2 dávky. To nám vystačí na 77 dní. Zaplatíme 44 €.

#5 Universal Nutrition Animal Flex

Nepochybne sa budete pýtať, kde sme nechali legendu, Animal Flex. Problém je, že ich kĺbovka je 'blend'. Základ v podobe glukosamínu, MSM a chondroitínu je ako jeden celok (blend) v množstve 3000 mg. Keďže je na prvom mieste glukosamín, predpokladajme, že ho je aspoň 1000-1500 mg. Na druhom mieste je MSM, predpokladajme, že minimálne 500-1000 mg. Chondroitínu zostáva okolo 500-1000 mg. Potrebovali by sme teda 2 dávky, resp. 2 sáčky. Balenie nás teda vyjde na 31 €, pričom vydrží 22 dní, čo nie je moc ekonomické. Áno. Ďalších 6 g je druhý blend v podobe kolagénu, kurkumy či boswellia serrata, ale to nemení nič na faktoch uvedených pred tým. Legendárny Animal Flex je teda fajn, ale nevedomosť o presnom rozložení blendu a vysoká cena oproti konkurencii sú faktory, ktoré z neho nerobia najlepšiu kĺbovku na trhu.

Čo teda?

Kĺbovka od Alavisu alebo od Kulturistiky vyjde najlepšie, najdlhšie, najekonomickejšie. Alavis je overený, má už viacero certifikátov. Kulturistika ponúka čerstvú novinku. Rozhodnutie necháme teda na tebe. Ak chceš zaplatiť trochu menej, choď do Czech Virusu (ale vydrží ti menej a ekonomicky to nie je výhodnejšie oproti tým spomínaným dvom). MedPharma má výhodu pre ľudí, ktorí by si nechceli miešať prášok s vodou alebo by na to zabúdali a je pre nich lepšie šupnúť si tabletky. Avšak, 6 tabliet denne by ťa vyšlo neekonomicky a aj tak ti budú nejaké látky chýbať. Preto by bola fajn MedPharma spolu s Czech Virusom.Také kombo. To ťa vyjde v priemere 36 €. V každom prípade, stále vychádzajú najlepšie tie dve spomenuté v úvode tejto sekcie.w

Čo teda úplne v skratke?

Honorable mentions

Máme tu tri. Prečo sa nachádzajú v tejto kategórii a nie klasicky ako súčasť článku? Prvé dve z nich sú síce super, ale namiesto glukosamín sulfátu obsahujú glukosamín hydrochlorid. A keď si chcem už niečo poriadne kúpiť, nechce sa mi kupovať glukosamín hydrochlorid :( Ten totiž nie je tak účinný a ani skúmaný ako glukosamín sulfát, teda drahší, efektívnejší a lepší typ glukosamínu. Okrem toho sú však aj tieto kĺbovky super. Ide o NaMaximum Joint Flex Gold a Evris Flex Blend. A zaradil by som sem aj Joint Care Drink od Prom-IN. Ochutená, grepová kĺbovka. Zloženie je super, aj keď je tu trošku nepomer medzi MSM (toho je málo) a glukosamínom (toho zase veľa). Balenie nám ale pri potrebných 2-3 dávkach vydrží 10 dní a zaplatíme 25 €. To neznie moc ekonomicky, že? Ak by však rapídne zlepšili cenu, bude to super kĺbovka, inak ju rozdupala konkurencia, preto je spomenutá takto pomimo.

Nech si vyberieš akúkoľvek, tak nezabúdaj, že na Aktine v rámci spoločnej dlhodobej spolupráce máš ako Fitclan Premium užívateľ zľavu 10 % na celý košík. Avšak, niektoré kĺbovky tam nenájdeš, napríklad tú od Kulturistiky. Ale kúpiš tam spomínaný Alavis. Ak Premium člen nie si, môžeš sa aspoň inšpirovať #fitclanapproved zoznamom suplementov na aktin.sk/fitclan či aktin.cz/fitclan.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk