Niektorým sa zdá, že po alkohole ľahšie zaspia. A potom vznikajú informácie, že trošku alkoholu večer je “liek” na lepší spánok. Toto je však úplná kravina a celé to funguje tak trošku inak. Tak trošku dosť inak… V novej štúdii sa zamerali nielen na REM fázu spánku ale aj na spánok s pomalými vlnami (SWS) či celkový čas spánku, čas strávený bdením, latenciu spánku a výskyt prebudenia po nástupe spánku (tzv. WASO).
Aby si mal lepšiu predstavu, tak:
REM (Rapid-eye-movement)
Počas spánku REM sa oči pohybujú sem a tam, aj keď sú viečka zatvorené. V tejto fáze spánku sa sníva najviac snov. Počas REM dochádza k veľkej mozgovej aktivite a srdcová frekvencia a krvný tlak sa môžu zvýšiť takmer na úroveň bdelosti. Spánok REM má niekoľko dôležitých funkcií a zdá sa, že je rozhodujúci pre vytváranie dlhodobých spomienok a zabezpečenie lepšej mentálnej koncentrácie a regulácie nálady počas dňa. Nedostatok spánku REM preto môže zhoršiť dlhodobú pamäť a kognitívne funkcie.
SWS (Slow-wave-sleep)
je kľúčovou fázou non-REM spánku, ktorá sa často označuje ako hlboký spánok. Počas tejto fázy sa telo prepne na nižšiu rýchlosť: mozgové vlny sa spomalia, srdcová frekvencia klesne a krvný tlak sa zníži. Je to silná regeneračná fáza, v ktorej telo zaplavuje rastový hormón, ktorý pomáha pri učení, upevňovaní pamäti a fyzickej regenerácii. Pozoruhodné je, že v SWS sa mozog zbavuje odpadových produktov, ako sú proteíny amyloid-beta, ktoré sú spojené s Alzheimerovou chorobou .
V článku sa ešte dozvieš:
☑️ Výsledky tejto alkoholovej štúdie (vplyv na REM či SWS fázu spánku)
☑️ Vplyv alkoholu na spánok, aj keď sa ti zdá, že ťa uspáva (mechanizmy)
☑️ Ďalšie dáta ohľadne spánku & alkoholu