Skoro 5000 km cez púšte aj hory. Pozri, ako sa pokročilý vek a vysoký metabolický výdaj navzájom nevylučujú

Skoro 5000 km cez púšte aj hory. Pozri, ako sa pokročilý vek a vysoký metabolický výdaj navzájom nevylučujú

Coach Vilo09.05.2023

Celkový denný energetický výdaj (TDEE) pri ultravytrvalostných pretekoch (ako sú Ironman či 100-míľový Western States beh) sa bežne pohybuje na úrovni blížiacej sa až 9-násobku rýchlosti bazálneho metabolizmu (BMR) za 10 až 24 hodín. Pri viacdňových ultravytrvalostných pretekoch, akými sú napríklad Tour de France, ktoré sa v priemere približujú k piatim hodinám za jednu etapu, výdaj dosahuje hodnoty TDEE na úrovni 3 až 4-násobku BMR.

Samozrejme, v týchto prípadoch ide zväčša o vysoko trénovaných pretekárov v produktívnom veku, hoci nie výlučne. Nezamysleli ste sa niekedy, či naši dedkovci dokážu vydávať rovnaké množstvo energie počas rôznych ultradivočín ako ich mladší nasledovníci? 😊

undefined

Presne takouto otázkou sa zaoberala jedna z nedávno vydaných štúdií, ktorá sa pozrela na tím (vtedy) štyroch sedemdesiatnikov (70 r; 72 kg; 1711 Kcal BMR), ktorí sa zúčastnili cyklistických pretekov naprieč Amerikou. Len pre všeobecnú predstavu, uvádza sa, že TDEE pre zdravých mužských sedemdesiatnikov je v priemere na úrovni 1,3 až 2,0 × BMR (2224-3422 Kcal).

O čo konkrétne išlo?

Preteky RAAM (Race Across America) sú nepretržité 1-etapové cyklistické preteky, ktoré začínajú v Oceanside v Kalifornii a končia v Annapolise v štáte Maryland. Trať má dĺžku 4817 km s prevýšením 51 816 m. Keďže sa jednalo o tím, vždy išiel (súčasne) iba jeden z nich, následne prebral štafetu ďalší a takto sa striedali v priebehu celých pretekov. Pre meranie energetického výdaju využili zlatý štandard - techniku DLW.

undefined

Čo sa ukázalo?

Dedkovci zvládli prísť do cieľa približne za šesť a pol dňa (oficiálny čas: 6 d, 13 h a 13 min) s priemernou rýchlosťou 30.6 (0.7) km·h−1 (rekord trate vekovej skupiny 70–74 r). A teraz sa podržte.

Ich priemerný TDEE bol na úrovni 5900 Kcal (+-1015) čo zodpovedá približne 4-násobnej úrovni BMR pre danú vekovú kategóriu. Zaujímavé je, že ich telesná hmotnosť pred a po pretekoch sa významne nezmenila (70.4 kg [5,8] a 70.0 kg [5,3]). Inak povedané, apetít mali zrejme dobrý, lebo to dokázali všetko ujesť!

Ako môžete vidieť, aj táto štúdia prispela ku komplexnejšiemu pohľadu na energetický výdaj počas celého ľudského života. Po dosiahnutí šesťdesiateho roku života je možné totiž pozorovať poklesy denného výdaja energie.

Viac o zmenách metabolizmu nájdeš v našom článku

undefined

Tieto zistenia však naznačujú, že udržiavanie fyzickej aktivity aj vo vyššom veku stále zachováva schopnosť dosiahnuť a udržať vysoký energetický výdaj. Je úctyhodné, čo títo postarší páni dokázali, pretože ich energetické výdaje sú porovnateľné s mladšími pretekármi na RAAM ako aj profesionálnymi jazdcami počas etáp Tour de France. A inak, oni stále ešte súťažia, teraz už ako osemdesiatnici!

Tak čo, poznáte aj vy v okolí takýchto športovcov na dôchodku, ktorí ešte stále idú bomby? :) 

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Coach Vilo

Coach Vilo

V skratke: - 16 rokov v hre so železom - 14 súťaží - 8 rokov osobné trénerstvo - IIFYM / IF / Flexible dieting /High energy flux - Fitclan & 365 Gym coach/speaker - JUDr., PhD.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk